WSPIERAMY

EKO
NGO

FUNDACJA ALBATROS

Młode talenty: Kwartet klarnetowy

PSM
Lubią grać razem, mają na koncie sporo sukcesów. Przedstawiamy kwartet klarnetowy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie.

Olsztyńska szkoła muzyczna dba o rozwój młodych artystów. Wielu z nich już u progu edukacji marzy o wielkiej scenie i karierze solistycznej, ale bywa, że poszerzają swoje horyzonty muzyczne o grę zespołową. Tak jak w przypadku uczniów grających w kwartecie klarnetowym. „Praca zespołowa daje dzieciom bardzo dużą przyjemność, one nie odczuwają – grając w zespole – żadnego zmęczenia ani zniechęcenia. Mogą powtarzać, a same, jak tam trzeba coś powtórzyć, to już jest jakieś takie – dzieci się niecierpliwią. A w zespole nie. W zespole jest ta przyjemność. Teraz mniej jest tych zespołów kameralnych, ale my zawsze znajdziemy czas, one chętnie przyjdą dodatkowo. Zespół daje bardzo dużo, dzieci muszą się osłuchać, muszą się dostroić, muszą słyszeć, kto wychodzi na prowadzenie, kto jest drugim głosem, kto ma coś ważniejszego do powiedzenia” - podkreśla Mirosława Nowak-Dobrychłop, nauczycielka młodych klarnecistów w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Olsztynie.

Dla swojego kwartetu nie wymyślili jeszcze nazwy, choć już odnoszą sukcesy w wielu konkursach i reprezentują szkołę podczas warsztatów instrumentalnych. Początki były nie jednak były łatwe. Klarnet to trudny technicznie instrument, ale jego brzmienie bardzo łatwo pokochać. „Jak się gra i dostaje się nowe utwory to zawsze jest trudniej, ale potem, jak się poćwiczy, to jest łatwiej” - mówi Gabriela Burdalska, klarnecistka i uczennica PSM w Olsztynie.

Kluczem do sukcesu podczas nauki gry na instrumencie jest współpraca ucznia z pedagogiem. Mimo młodego wieku uczniowie uczą się, że droga do celu jest często mozolna i niełatwa.  I tak, jak w przypadku każdego młodego muzyka, również rodzice w procesie kształcenia pełnią ważną rolę. „Dzieci się uczą, ale rodzice współuczestniczą w tym w tym całym procesie. Muszą dopilnować, by dziecko nie dość, żeby dotarło na zajęcia, to żeby przyszło przygotowane na te zajęcia, czyli praca w domu, poświęcony czas” - przyznaje Sebastian Plaszewski, tata Mikołaja.

Praca zespołowa – każdy z elementów musi brzmieć dobrze, aby można było osiągnąć sukces. Przed młodymi muzykami z kwartetu klarnetowego jeszcze długa edukacja, ale już dziś wyraźnie słychać, że muzyka jest ich wielką pasją.