WSPIERAMY

EKO
NGO

FUNDACJA ALBATROS

Lekarze o Niepodległej

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie przy okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowała III Spotkanie Medyków z Historią. Rozmawiamy o idei dyskusji o przeszłości.

Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Jak narodził się pomysł na takie spotkania?

dr n. med. Zygmunt Trusewicz, przewodniczący Ośrodka Historii Warmińsko-Mazurskiej Medycyny: Inicjatywa wyszła od lekarzy naszej Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej, nieskromnie powiem też, że to była moja inicjatywa, by pobudzić nasze środowisko do tego, żeby zainteresować się historią powszechną, ale i historią medycyny. Zaczęliśmy to pierwsze nasze spotkanie od organizacji służby zdrowia w powojennym Olsztynie, później ubiegłoroczne spotkanie było związane z Józefem Piłsudskim, a tegoroczne – z udziałem lekarzy w walce o niepodległą Polskę.

Tym razem temat szczególny, bo związany z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jaki w tym procesie był udział lekarzy?

Oczywiście lekarze, którzy przybyli na Warmię i Mazury po 1945 roku, działali wcześniej w wielu miejscach przedwojennej Polski – we Lwowie, w Wilnie, w centralnej Polsce, w Krakowie. Nasi mistrzowie walczyli na frontach pierwszej wojny światowej, w wojnie bolszewickiej, później, gdy powstała II Rzeczypospolita, tworzyli służbę zdrowia.

Co stawiacie sobie za cel, organizując takie wydarzenia?

Przede wszystkim chcielibyśmy zachować pamięć o tych naszych kolegach, mistrzach, którzy przekazali nam wiedzę, doświadczenie. My kontynuujemy ich pracę, chodzi o pamięć i żeby młodsze pokolenie przekazywało tę historię dalej.