Piotr Harasim, Telewizja Kopernik: Panie burmistrzu, podsumujmy sobie to, co już udało się zrobić, a co jeszcze w toku, pytam oczywiście o inwestycje, także jakie inwestycje już za wami, jakie w toku mające na celu poprawę jakości życia waszych mieszkańców?
Krzysztof Pietrzykowski, burmistrz Susza: Te inwestycje rzędu 21 do 25 milionów, w tym zakresie. Na 21 milionów dostaliśmy dofinansowanie, dofinansowanie opiewało na kwotę ponad 15 milionów. Jeżeli chodzi o inwestycje na podniesienie infrastruktury kulturalnej – budujemy świetlice, rozbudowujemy, współpracujemy w zakresie rozbudowy infrastruktury, która podniesie poziom działalności kulturalnej, to po pierwsze. Susz, jako znana gmina sportowa, oczywiście inwestuje w infrastrukturę sportową. Kończymy dwa boiska, to jest boisko pełnowymiarowe, którego budowa dobiega końca, kończymy za około jeden miesiąc i boisko wielofunkcyjne w Piotrkowie, gdzie jest szkoła podstawowa, która nie ma hali, nie ma boiska, nie ma warunków, tam również podnosimy warunki jeżeli chodzi o działalność sportową, do uprawiania sportu. Oczywiście inwestujemy w drogi. Ale również konieczność, sytuacja nam wymusza, czyli budowanie kanalizacji sieci deszczowej. To są duże inwestycje, które musimy wykonać w centrum miasta, mamy problemy z odwodnieniem, odprowadzeniem wód deszczowych.
Wspomniał pan o drogach gminnych. Jakie dobre wiadomości dla zmotoryzowanych mieszkańców Susza mógłby pan już przekazać? O jakie odcinki dróg chodzi?
Naszym zadaniem jest budowa dróg gminnych, ale są również drogi powiatowe, które nie leżą w naszym zakresie, jest to zadanie realizowane przez powiat, ale tu również wspólnie realizujemy drogi powiatowe. Wchodzimy w te odcinki dróg powiatowych, z których korzystają nasi mieszkańcy, bo powiat nie jest w stanie sam wybudować jakiegoś odcinka drogi bez wsparcia gminy. Powiat, gmina i środki zewnętrzne. W nowy rok wchodzimy również z dużym dofinansowaniem dróg powiatowych, to jest kwota 2,1 mln złotych.
Jak inwestujecie w zwiększanie bezpieczeństwa waszych mieszkańców?
Mamy 4 jednostki OSP. Jedną jednostkę miejską, trzy wiejskie i oczywiście podnoszenie jakości wykonywanych usług w zakresie bezpieczeństwa, czyli zakup sprzętu. W tej chwili wszystkie praktycznie jednostki mają sprzęt nowy. Ostatnio jesteśmy na końcowym etapie zakupu samochodu ciężkiego. To jest jedyny, pierwszy samochód ciężki, który planujemy zakupić do końca roku dla jednostki w Suszu, natomiast jednostka ma Mercedesa, który ma 10 lat, czyli praktycznie jeśli chodzi o wykorzystanie dla straży, jest to nowy samochód, bo 10-letni Mercedes używany przez OSP to można powiedzieć, że to jest praktycznie nowy samochód. Ten samochód przekażemy do jednostki w Babiętach.
Pani burmistrz, jakie działania miasto podejmowało w celu promocji gminy zarówno w skali lokalnej, jak i na poziomie całego regionu?
Lucyna Górnik, zastępca burmistrza Susza: Rozpoczęliśmy działania, które rozszerzyłyby naszą promocję bardziej na zewnątrz, bo wiadomo, że naszą promocję mamy bardziej do wewnątrz, czyli do naszych mieszkańców, ale ważne jest, żebyśmy przyciągali do naszego małego miasteczka też osoby z zewnątrz. Po strategii promocji Suskiego Ośrodka Kultury powstała strategia promocji gminy, dokument, na który wszyscy niecierpliwie czekaliśmy. W tym roku udało się nawet dostać wyróżnienie w czerwcu – rebranding miesiąca obok tak dużych miast jak np. Rybnik, a jesteśmy gminą zaledwie 12-tysięczną.
W jaki sposób miasto angażuje się w projekty międzynarodowe? W jakich projektach bierzecie udział, z kim współpracujecie?
Od ponad 20 lat współpracujemy z miastem partnerskim Jarmen w Niemczech. To jest współpraca na zasadzie wymiany uczniów naszej szkoły podstawowej i szkoły w Jarmen, to jest wymiana strażaków, młodzieżowych grup strażackich, to są wizyty z okazji wielkich wydarzeń.
W jaki sposób miasto wspiera kulturę? Króciutko podsumujmy sobie ten rok. Działo się w mieście?
Oczywiście, że działo się w mieście. Tak naprawdę czekamy na lato artystyczne, to jest wiele festiwali, dokładnie 7 festiwali. Największy to nasz szlagierowy festiwal Blender Art Festival w ramach obchodów Dni Susza. Każdego roku zapraszamy gwiazdę zagraniczną, której nigdy nie było w Polsce i tak oto maleńki Susz po raz pierwszy gości znaną gwiazdę. W tym roku gościliśmy 10 pań, instrumentalistek z Hiszpanii, tutaj mamy oczywiście Balkan Paradise Orchestra. I oczywiście polska gwiazda Dawid Kwiatkowski, która przyciągnęła tłumy.
Dziękuję za rozmowę.